Çatı Tamiratı

Çatı Tamiri; Çatılar yapımızı suya karşı koruyan aynı zamanda estetik görünümleriyle yapımıza değer katan sistemlerdir. Çatı tamiratı, çatı ömrünün uzatılması ve deformasyona uğramış çatı elemanlarının değiştirilerek, görevini yerine getiremeyen sistemin tekrardan sağlıklı yapısına kavuşması için yapılmaktadır. Onarıma tüm çatı elemanlarının dikkatlice gözden geçirilmesi ve varolan hasarın tespitinde bulunulup bir rapor haline getirilmesiyle başlanır. Bu çalışma sonrasında, baca diplikleri, baca sıvaları, çatının yaslandığı alanlar, çatı iskeleti, su yalıtım örtüsü, su dereleri ve çatı kaplama malzemesi gibi çatıda uygulama yapılacak olan önemli noktaların detaylarına geçilir.

Çıtalama Sistemi; Kiremit çatılarda kiremitin direk osb/tahta üzeri veya serilen su yalıtım örtüsünün üstüne kaplanması, kiremitin havalanmamasına neden olduğu gibi buna bağlı kiremitte zamanla deformasyon oluşarak erimesine sebep olur. Çatıdaki hava sürkülasyonu hem çatımızın hemde çatı elemanlarının daha sağlıklı görev sürdürmesini sağlayacağı için çok önemlidir. Çıtalamada 3×3 cm veya 5×5 cm ebatında çıtalar osb/tahta çatı kaplaması üzerine uygulanabileceği gibi direk çatı konstrüksiyonu üzerinede uygulanabilir. Çıtalama sistemi, çatı kaplamasının sağlıklı hava sürkülasyonu sağlaması yanında kiremitlerin saçak çizgisine dik ve paralel olmasını ve zamanla kayarak dalgalanmasınında önüne geçerek, çatı ve çatı elemanlarının uzun ömürlü olmasına önemli katkıda bulunur.

Su Dereleri; Dereler genellikle membran, sac veya sürme izolasyon ürünleri ile kaplıdır. Membranın uygulandığı zeminden kalkma, kopma veya yırtılma gibi deformasyonu var ise sökülüp yenisi ile değiştirilmelidir. Özellikle membran tarzı kaplamalar, üzerinde suyun göllenmesini pek sevmez, yekpare eksiz bir ürün olmadığı için suyun göllenmesi durumunda ek yerlerinin zamanla açılması mümkündür. Ayrıca yazın sıcaktan enleşen ve hava karardığında büzüşen bir yapısı olması dolayısıyla hızlı deformasyon yaşamaktadır. Eğer sürme bir izolasyon ürünü var ise yine nefes alan, yanıcı olmayan, üzerinde suyun göllenmesine izin veren ve güneş ışınlarından etkilenmeyen, yüksek performanslı ürünlerle kaplanarak yenilenir.

Su Yalıtım Örtüsü; Eski su yalıtım örtülerinde genellikle yırtılma, delinme veya yoğun yaz/kış hava şartlarına maruz kaldıkları için deformasyon meydana gelebilmektedir. Bu durumda nefes alan, yanıcı olmayan, suyu bünyesine almazken çatı içerisinde oluşabilecek yoğuşmayı dışarıya atma özelliği bulunan yalıtım örtüleri ile yenilenmesi yapılır.

Baca Diplikleri; Baca diplikleri çinko, lamarina saç veya onduband dediğimiz sistemler ile suya karşı korunmaktadır. Bu ürünlerde oluşabilecek yırtılma, kopma veya delinme gibi hasarlarda yenilenmesi gerekmektedir. Eski çinko veya lamerina saç sökülerek yenisinin imalatı yapılıp montajlanır. Onduband dediğimiz sistemde ise yapışma mukavemeti kalmamış, yıtılmış veya kendini salmış durumdaki eski band sökülerek yenisi ile değiştirilir.

Çatı İskeleti; Eski çatı iskeletinde çürüme, kırılma veya aşırı esneme sonrası şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Kırık, çürük iskelet elemanlarının  yenisi ile değiştirilip, yeni yapılacak olan çatı kaplamasının ağırlığı göz önünde bulundurularak özellikle çatının yükünü çekemeyecek parçaların yenilenmesi veya kuvvetlendirilmesi yapılır.

Çatı Kaplama Malzemesi; Kiremit, shingle veya onduvilla v.b çatı kaplama malzemelerinden kullanılamayacak, hasarlı olanlar değiştirilerek yenilenmesi yapılır. Özellikle kiremit çatılarda kiremitin markası veya yeni kiremitlerdeki ebat farkı göz önünde bulundurularak, yenilenecek kiremitler çeşitli bölgelerde değil tek bir bölgede dizilerek montajı tamamlanır. Shingle çatılarda ise eski örtünün renk tonu ve modeline uygun olan shingle seçilerek yenisi ile değişimi yapılır.